ŠKOLA ŠTYROCH ROČNÝCH OBDOBÍ

Základná škola s materskou školou Jeséniova 54

 

Vnútorný poriadok školy

I.
Úvodné ustanovenia


Čl.1
    Školský poriadok školy /ďalej len ŠPŠ/ je vydávaný ako súhra právnych noriem spolužitia školského kolektívu žiakov, učiteľov, vychovávateľov, ako aj správnych zamestnancov školy.
Čl.2
    ŠPŠ bol vypracovaný v zmysle znenia Zákona z  22. mája 2008 o výchove a vzdelávaní (školský zákon), Vyhláška MŠ SR z 23. júla 2008 o základnej škole a Zákonníka práce.
Čl.3
    Pri tvorbe ŠPŠ sme vychádzali zo zaužívaných, osvedčených a overených potrieb a skúseností školy s možnosťou ďalšieho doplnenia o nové znenia v prípade zmien v organizácii školy.
Čl.4
    Uplatnenie základných právnych noriem uvedených vo ŠPŠ má prispieť k úspešnému plneniu poslania základnej školy – k výchove a čo najlepším vzdelávacím výsledkom  žiakov našej školy.
Čl.5
    Dôsledné plnenie ustanovení ŠPŠ je základnou povinnosťou každého žiaka a zamestnanca našej školy.
Čl.6
    Neoddeliteľnou súčasťou ŠPŠ sú pracovné náplne zamestnancov, ktoré obsahujú ich povinnosti.


II.
Povinnosti  zamestnancov školy
Čl.7
    Zamestnanci sú povinní dodržiavať zásady bezpečného správania na pracovisku a určené pracovné postupy.
Čl.8
    Zanedbanie používania BOZP bude na pracovisku považované ako porušenie pracovnej disciplíny a svojvoľné ohrozovanie zdravia /týka sa najmä vyučujúcich Ch, F a správnych zamestnancov – práca so strojmi, zabezpečenie pri umývaní okien, používanie rebríkov a pod./.    
Čl.9
    Počas práce s predmetmi, pri ktorých by mohlo dôjsť k úrazu žiaka /nožnice, špajle, rôzne lepidlá, chemikálie, záhradnícke náradie a náčinie, atď./, vyučujúci vykonáva dozor nad žiakmi aj cez prestávku, ak charakter práce neumožňuje prácu prerušiť. Blok takýchto vyučovacích hodín môže byť skrátený o čas prestávky. Žiaci môžu používať iba tie typy nožníc, ktoré sú v hrotovej časti zaoblené.
Čl.10
    Zamestnanci školy sú povinní ihneď hlásiť vedúcim organizácie všetky prekážky, ktoré bránia plneniu úloh v starostlivosti o BOZ žiakov. Na vedení školy je zošit, do ktorého je povinný každý zamestnanec zapísať zistenú závadu.   

Čl.11
    Zamestnanec je povinný:
-                     podrobiť sa vyšetreniu na príkaz nadriadeného orgánu, ak je v podozrení z požitia alkoholu alebo omamných drog
-                     podrobiť sa lekárskej prehliadke každý  rok v mesiaci september
-                     vo všetkých priestoroch školy je zakázané fajčiť
-                     zapísať sa do knihy príchodov a odchodov do zamestnania
III.
Dozor nad žiakmi
Čl.12
    V čase vyučovania dozor nad žiakmi začína 30 minút pred vyučovaním, na I. st. je dozor konajúci učiteľ povinný pomáhať vychovávateľkám v čase 7,30 až 7,45, počas všetkých prestávok a končí odchodom žiaka zo  školy.
Čl.13
    Pri popoludňajšom vyučovaní 5 minút pred začiatkom vyučovania a končí odchodom žiaka zo školy. Dozor vykonáva vyučujúci príslušného predmetu.
Čl.14
    Vychovávatelia školského klubu detí /ďalej len ŠKD/ zodpovedajú za bezpečnosť žiaka od príchodu do ŠKD až  do odchodu. Žiaka môže vychovávateľ uvoľniť len s písomným súhlasom zákonného zástupcu.
IV.
Organizácia výchovno-vzdelávacieho procesu.
Č.15
    Školská budova sa otvára o 6,30 hod. a o 6,30 hod. nastupuje služba v ŠKD. Ostatní vyučujúci nastupujú najneskôr do práce o 7,45 hod. a zapíšu sa do knihy príchodov a odchodov. Žiaci z tzv. zbernej triedy ŠKD odchádzajú do svojich tried o 7,40 hod. a o 7,55 hod. sa budova školy zamkne. Dozorkonajúci pedagógovia nastupujú na dozor o 7,30 hod. Ostatní žiaci prichádzajú do školy 15 minút pred začiatkom 1.vyučovacej hodiny, najneskôr však do 7,55 hod. Počas vyučovania je budova zamknutá, resp. vykonáva v prípade potreby službu pri vchode školník. Do budovy možno vojsť len po zazvonení zvončekom pri vchode.

Čl.16
    Osobné zvršky si žiaci odkladajú v šatniach alebo v priestoroch na to určených.

Čl.17
    Vyučuje sa podľa rozvrhu, ktorý schvaľuje riaditeľ školy. Zmeny v rozvrhu hodín možno uskutočniť len so súhlasom riaditeľa školy . Bežný vyučovací deň je rozdelený na dopoludňajšie a popoludňajšie vyučovanie. Začiatok a koniec každej vyučovacej hodiny ohlasuje školské zvonenie, ktorým sa riadia všetci žiaci a zamestnanci školy /mimo ŠKD/.
Vyučovacie hodiny sú rozdelené takto:
Vyučovacia hodina               Začiatok                 Koniec
1.                    8,00            8,45        
2.                    8,55            9,40
15 minútová desiatová prestávka
3.                    9,55            10,40
20 minútová prechadzacia prestávka
4.                    11,00            11,45
5.                    11,55            12,40
6.                    12,50            13,35
Obedňajšia prestávka
7.                    14,00            14,40
8.                    14,45            15,25
Čl.18
    Vyučovanie v letnom aj v zimnom období začína o 8,00 hod.

Čl.19
    Po tretej vyučovacej hodine je veľká prestávka /tzv. prechádzacia/, počas ktorej žiaci opúšťajú triedu  pod vedením vyučujúceho a odchádzajú do svojich šatní a po prezutí na vyhradené priestory. Vyučujúci uzamkne triedu. Počas prestávky nie je dovolené opustiť školský areál. Po skončení prestávky sa žiaci prezujú a odchádzajú do svojich učební. V prípade nepriaznivého počasia zostávajú žiaci v budove školy a zdržiavajú sa v určených priestoroch.

Čl.20
    Žiaci, ktorí sa stravujú v školskej jedálni /ďalej len ŠJ/, môžu ísť na obed len po skončení dopoludňajšieho vyučovania resp. keď majú 5. alebo 6. vyučovaciu hodinu
voľnú. Nie je dovolené chodiť do ŠJ počas prestávok. Počas obedňajšej prestávky sa riadia podľa pokynov službukonajúceho pedagóga.
Čl.21
    Na popoludňajšie vyučovanie prichádzajú žiaci 10 minút pred začiatkom vyučovacej hodiny. Do budovy ich zásadne vpúšťa vyučujúci, ktorý má s nimi hodinu. Vyučujúci ich vpúšťa do aj zo šatne.
Čl.22
    Na hodiny telesnej výchovy  sa žiaci pripravujú ( prezliekajú) v triedach a v šatni.
Čl.23
    Na ostatné predmety, ktoré sa vyučujú v odborných učebniach, odchádzajú žiaci pod vedením vyučujúcich /ANJ, NEJ, TEV, INF/.
Čl.24
    Po skončení vyučovania odchádzajú žiaci so svojím učiteľom do šatne a vyvedú  ich von z budovy a obedujúcich odvedú na obed.

V.
Povinnosti triedneho učiteľa

Čl.25
    Triedny učiteľ má vedúcu úlohu pri výchove žiakov svojej triedy a je v plnom rozsahu zodpovedný za celkovú situáciu vo svojej triede.
Čl.26    
    Využíva každú príležitosť na dokonalé poznanie svojich žiakov. Vedie pedagogickú dokumentáciu: triednu knihu, triedny  výkaz, klasifikačný hárok, evidenciu vydaných pomôcok.
Čl.27
    Úzko spolupracuje s ostatnými vyučujúcimi a koordinuje ich prácu.
Čl.28
    Spolupracuje s rodičovským združením, výchovným poradcom a obvodnou pedagogicko-psychologickou poradňou. V prípade potreby pozýva rodičov do riaditeľne školy.
Čl.29
    Pravidelne sleduje dochádzku žiakov do školy a predchádza vzniku záškoláctva.
Čl.30
    Včas a presne vypracúva prehľady a správy týkajúce sa pridelenej triedy, spolupracuje s výchovným poradcom pri rozmiestňovaní žiakov a poskytuje podklady pri vypracovaní prihlášky na strednú školu.
Čl.31
    Predchádza a sleduje prejavy šikanovania žiakov. Prípadné zistenia rieši v spolupráci s vedením školy a zákonným zástupcom. Žiakom svojej triedy navrhuje aly a tresty.
Čl.32
    Stará sa a zodpovedá za inventár v triede, pravidelne kontroluje zariadenie /zásuvky, okná, vodovody/, pri zistení porúch zabezpečí nápravu.

Čl.33
    Pri organizovaní exkurzií, vychádzok a výletov je povinný oboznámiť vedenie školy a rodičov so zabezpečovaním organizovanej akcie /príchod žiakov, pedagogický dozor, náplň akcie/.

Čl.34
    Triedny učiteľ môže žiaka uvoľniť iba na 3 dni.

VI.
Ostatné povinnosti učiteľov
Čl.35
    Predpokladanú neprítomnosť hlásiť vedeniu školy tak, aby mohlo byť zabezpečené zastupovanie bez straty vyučovacieho času.    
Čl.36
    Pripravovať sa na vyučovaciu hodinu a včas si zabezpečiť potrebné pomôcky.
Čl.37
    Dodržiavať dĺžku vyučovacej hodiny a prestávok.
Čl.38
    Na prvú vyučovaciu hodinu vziať triednu knihu, zapísať neprítomných žiakov, prebraté učivo a hodinu potvrdiť svojim podpisom. Po skončení vyučovania odložiť triednu knihu na určené miesto a odpísať sa v knihe príchodov a odchodov..
Čl.39
    Počas vyučovania a prestávok dbať na dodržiavanie školského poriadku a plnenie povinností žiakov.
Čl.40
    Za stav učebne a čistotu je počas vyučovacej hodiny zodpovedný príslušný vyučujúci. Za stav učebne na konci vyučovania je zodpovedný vyučujúci poslednej hodiny. Zabezpečí, aby žiaci povykladali stoličky a nezanechali hrubú nečistotu.
Čl.41
    Za bezpečnosť žiaka je zodpovedný vyučujúci príslušnej vyučovacej hodiny. Žiaka možno z vyučovacej hodiny uvoľniť iba  na základe písomného potvrdenia rodičov. Je zakázané žiaka poslať von z učebne kvôli zlému správaniu.
Čl.42
    Za prenášanie a prípadné poškodenie pomôcok  je zodpovedný vyučujúci.
Čl.43
    Učiteľ bez súhlasu vedenia školy nepodniká žiadne kroky, ktoré presahujú rámec jeho kompetencie.
Čl.44
    Úraz žiaka musí učiteľ oznámiť ihneď, aby bolo možné poskytnúť odbornú pomoc a zabezpečiť suplovanie za učiteľa. Záznam o úraze musí učiteľ urobiť do 24 hod. a odovzdať zodpovednému zamestnancovi / zástupca riaditeľa školy/.
Čl.45
    Písomné práce a opakovanie plánuje učiteľ tak, aby žiakov nepreťažoval. Triedny učiteľ zodpovedá za organizáciu rovnomerného zaťaženia žiakov.
Čl.46
    Používanie mobilných telefónov je počas vyučovania žiakom zakázané..
ČL.47
    Ak sa vyučovacia hodina realizuje mimo školy, vyučujúci je povinný ohlásiť to vedeniu školy.

VII.
Povinnosti učiteľov vykonávajúcich dozor.
Čl.48
    Počas malých prestávok:
-                     dohliadajú na disciplínu a bezpečnosť žiakov v triedach a na chodbe
-                     kontrolujú hygienické zariadenia
-                     sú spoluzodpovední za kľudný prechod žiakov do odborných učební a telocvične
-                     žiaci opúšťajú budovu len so súhlasom dozorkonajúceho učiteľa
Čl.49
    Počas veľkej prestávky:
-                    zabezpečia, aby sa žiaci pohybovali, rekreovali vo vyhradenom priestore. V prípade nepriaznivého počasia žiaci môžu zostať vo svojich triedach / nie v odborných učebniach / alebo sa kľudne pohybovať vo vyhradenom priestore / chodby, vestibul/.
-                     nedovolia žiakom opustiť vyhradený priestor a budovu školy
-                     z bezpečnostných a hygienických dôvodov nedovolia žiakom vo vyhradených priestoroch konzumovať desiatu
Čl.50
    Počas obeda v ŠJ:
-                     do jedálne vpúšťajú žiakov iba k voľným stolom
-     dbajú na pokojnú atmosféru počas obeda
-                     dozerajú, aby žiaci správne stolovali a nezanechali po sebe neporiadok
-                     dozor vykonáva vždy jeden učiteľ /po 5.vyučovacej hodine a po 6.vyučovacej hodine/
-                     učitelia, ktorí majú dozor v jedálni od 12.35 do 13.30 hod. sú povinní počkať na striedanie
VIII.
Povinnosti vedúceho kabinetu zbierky a knižnice.
Čl.51
    Po prebratí kabinetu podpisujú hmotnú zodpovednosť.
Čl.52
    Zodpovedá v plnom rozsahu za inventár, dbá o jeho uskladnenie a šetrné zaobchádzanie.
Čl.53
    Pri strate niektorej pomôcky okamžite upovedomí riaditeľa školy.
Čl.54
    Každá pomôcka, ktorá je v inventári zaevidovaná musí mať napísané inventárne číslo na viditeľnom mieste.
Čl.55
    Na konci školského roka a kalendárneho roka urobí fyzickú inventarizáciu.
Čl.56
    Podáva návrh na vyradenie a doplnenie pomôcok.
Čl.57
    Nepožičiava pomôcky súkromným a cudzím osobám.
Čl.58
    Učebné pomôcky požičiava iba na podpis zamestnancom školy.
Čl.59
    Dbá na využitie pomôcok vo vyučovacom procese.
Čl.60
    Cenné pomôcky uloží v  uzamknuteľných skriniach.
Čl.61
    Zodpovedá za poriadok a dodržiavanie bezpečnostných predpisov v kabinete.
Čl.62
    Zabezpečí opravu pokazených učebných pomôcok.
Čl.63
    Správca kabinetu zodpovedá za poriadok a jeho čistotu.

IX.
Povinnosti správcov odborných učební.
Čl.64
    Vypracuje bezpečnostné predpisy a vyvesí ich na viditeľnom mieste v učebni.
Čl.65
    Oboznámi s bezpečnostnými predpismi všetkých žiakov na prvej vyučovacej hodine.
Čl.66
    Zodpovedá za inventár učebne.
Čl.67
    Zabezpečí, aby výzdoba učebne /nástenky, vitríny/ vystihovala charakter učebne.
Čl.68
    Sústavne kontroluje elektrické zásuvky, plyn, vodovody a zistené poruchy okamžite hlási zodpovednému zamestnancovi,
Čl.69
    Zabezpečí, aby žiaci prichádzali do učebne len v sprievode vyučujúceho.
Čl.70
    Po skončení každej vyučovacej hodiny skontroluje počet a stav pomôcok, ktoré žiaci použili, aby nedošlo k ich odcudzeniu alebo poškodeniu.

X.
Dochádzka žiakov do školy.
Čl.71
    Žiak dochádza do školy denne a pravidelne podľa stanoveného rozvrhu hodín. Vyučovanie alebo iné podujatie organizované školou môže vynechať len pre chorobu, vážne rodinné dôvody alebo pre nepredvídané dopravné, či poveternostné podmienky. Zásadne nie je dovolené svojvoľne predlžovať si prázdniny predčasným odchodom na ne alebo neskorším návratom do školy.

Čl.72
    Záujmovú činnosť organizovanú inými inštitúciami si žiak plánuje výlučne mimo vyučovania.
Čl.73
    Ak mieni žiak vymeškať vyučovanie pre vopred známu príčinu, vyžiada si k tomu súhlas od vyučujúceho na základe písomného dokladu od rodiča. Na neúčasť na vyučovaní na jednej vyučovacej hodine dáva súhlas príslušný pedagóg. Neúčasť na viacerých vyučovacích hodinách v jednom dni povoľuje triedny učiteľ a na viac dní riaditeľ školy. Ak žiak tieto pokyny nerešpektuje, triedny učiteľ nie je povinný zameškané hodiny ospravedlniť.
Čl.74
    Ak sa žiak nezúčastní na vyučovaní pre nepredvídané príčiny, rodičia oznámia škole dôvod neúčasti najneskôr do 48 hodín /môže tak urobiť aj iný zástupca žiaka/.
Čl.75
    Každú neúčasť na vyučovaní rodičia žiaka písomne ospravedlnia hodnoverným dokladom. Najmä v prípade podozrenia záškoláctva triedny učiteľ musí žiadať od rodičov potvrdenie od lekára.
Čl.76
    Každá neospravedlnená neúčasť na vyučovaní má vplyv na hodnotenie správania žiaka.
Čl.77
    Pri dlhodobej neúčasti žiaka ( 120 hodín za polrok ) počas klasifikačného obdobia môže byť žiak /ak nenavštevoval vyučovanie v zdravotníckom zariadení/ na podnet vyučujúceho komisionálne preskúšaný. 
XI.
Starostlivosť o zovňajšok, cvičné úbory a cenné predmety.
Čl.78
    Každý zamestnanec, najmä však učiteľ a vychovávateľ chodí do školy spoločensky upravený. Žiak chodí do školy a na všetky školské a mimoškolské podujatia primerane oblečený a upravený. Používa obuv a prezuvky, ktoré zodpovedajú zdravotným a bezpečnostným požiadavkám.
Čl.79
    Žiakom sa odporúča mať v škole uterák, mydlo a iné hygienické potreby. Tieto potreby nosí v hygienicky nezávadnom obale alebo vrecúšku.
Čl.80
    V rámci starostlivosti o zovňajšok žiaci musia byť čisto, vkusne a veku primerane upravení. Vlasy musia byť tak upravené, aby neprekážali pri vyučovaní.
Čl.81
    Žiak nesmie do školy nosiť cenné a nebezpečné predmety /napr. väčší obnos peňazí/, ktoré ohrozujú bezpečnosť žiakov a učiteľov. Škola nezodpovedá za stratu veci, ktoré nie sú učebné pomôcky.
XII.
Starostlivosť o zariadenie školy,
učebnice a iné školské potreby.

Čl.82
    Žiak je povinný chrániť celé vnútorné i vonkajšie zariadenie školskej budovy. Každé úmyselné poškodenie alebo poškodenie z nedbanlivosti  musí v plnej výške nahradiť žiak, rodič alebo jeho zákonný zástupca. Ak sa nepodarí zistiť konkrétneho vinníka, ktorý spôsobil poškodenie zariadenia školy, riaditeľ školy môže nariadiť nahradenie škody kolektívu triedy rovnakým dielom.
Čl.83
    Žiak je povinný chrániť svoje učebnice a zošity. Ak žiak v priebehu jedného školského roka poškodí alebo opotrebuje učebnicu o viac ako 20%, musí tento rozdiel uhradiť. Ak stratí učebnicu, musí kúpiť novú, a to bez ohľadu na jej opotrebovanie. V prípade straty takej učebnice, ktorá už nie je v predaji, môže škola vymáhať od žiaka plnú náhradu nákladov potrebných na vyhotovenie jej fotokópie.


Čl.84
    Žiak nesmie písať, kresliť alebo inak poškodzovať lavice, stoličky a ostatný nábytok v škole. Ak nábytok akýmkoľvek spôsobom poškodí alebo znehodnotí, uvedie ho na príkaz  triedneho učiteľa do pôvodného stavu vo svojom voľnom čase, alebo v prípade znehodnotenia škodu nahradí.
Čl.85
    Ak žiak odchádza na inú školu, učebnice si berie so sebou.
XIII.
Povinnosti týždenníka.
Čl.86
    Týždennícku službu určuje triedny učiteľ z radov žiakov. Povinnosti týždenníkov sú.
-                     pripraviť pred vyučovacou hodinou všetky potrebné pomôcky podľa pokynov vyučujúceho,
-                     ak sa do 5 minút po zazvonení nedostaví pedagóg do učebne, príde to oznámiť vedeniu školy,
-                     cez prestávky vyvetrať triedy, zotrieť tabuľu a pripraviť kriedu,
-                     hlásiť triednemu učiteľovi alebo vyučujúcemu novovzniknutú     závadu, ktorá by mohla narušiť vyučovací proces. Vyučujúcemu hlási informácie neprítomných žiakov,
-                     po skončení vyučovania týždenníci skontrolujú lavice, pozatvárajú okná, prípadné nedostatky hlásia vyučujúcemu.

XIV.
Starostlivosť o zdravie.
Čl.87
    Každý žiak je povinný chrániť nielen svoje vlastné zdravie, ale aj zdravie svojich spolužiakov.

Čl.88
    Ak mieni žiak navštíviť lekára a je mu táto skutočnosť známa vopred, oznámi to triednemu učiteľovi.

Čl.89
    Žiaci sa vystríhajú styku s fajčením, alkoholom a inými zdraviu škodlivými látkami a omamnými prostriedkami.
Čl.90
    Triedny učiteľ neospravedlní neúčasť žiaka na vyučovaní z dôvodu návštevy lekára v prípade, keď nešlo o naliehavý prípad a žiak si vopred nevyžiadal povolenie alebo svoj úmysel neoznámil.
Čl.91
    Ak žiak utrpí v škole alebo na akcii poriadanej školou úraz, bezodkladne to oznámi on sám alebo niektorý z prítomných spolužiakov službukonajúcemu pedagógovi alebo triednemu učiteľovi. Ten spíše za prítomnosti svedkov záznam o úraze a do „Knihy úrazov“, ktorá sa nachádza u zástup. riaditeľa školy. Ak žiak úraz neoznámi, škola zaň neberie zodpovednosť.
XV.
Správanie žiakov mimo školy.
Čl.92
    Správanie sa žiaka má byť vždy také, aby nevzbudzovalo pohoršenie, neohrozovalo zdravie a majetok iných a aby na jeho základe neprišiel žiak do konfliktu s občianskym alebo trestným právom.
Čl.93
    Za činnosť žiakov a ich správanie zodpovedá škola len v čase vyučovania, teda v dobe, keď sa podľa platného rozvrhu hodín majú zdržiavať v areáli školy, rovnakú zodpovednosť nesie škola aj pri akciách poriadaných školou. Inak preberajú plnú zodpovednosť za žiaka ich rodičia, prípadne zákonní zástupcovia.
Čl.94
    Pri mimoškolskej činnosti sa však správa tak, aby vzorne reprezentoval školu. Pri takomto druhu účinkovania je spravidla prítomný aj pedagogický dozor, ktorého pokynmi sa žiak riadi.



XVI.
Výchovné / disciplinárne / opatrenia.
Čl.95
    Kritériom na hodnotenie a klasifikáciu správania je dodržiavanie pravidiel školského poriadku školy /ďalej len ŠPŠ - štatútu/.
Čl.96
    Ak žiak v niektorých uvedených bodoch ŠPŠ nedodržiava stanovené zásady, môže byť potrestaný týmito disciplinárnymi opatreniami:
-                     oznamom s uvedením konkrétneho previnenia,
-                     písomným oznámením rodičom po prerokovaní vyučujúcich s triednym učiteľom a pedagogickou radou školy vo štvrťročnom a trištvrteročnom zasadnutí pedagogickej rady,
-                    znížením známky zo správania príslušného stupňa na základe rozhodnutia riaditeľa školy pri polročnej a koncoročnej klasifikácii.

XVII.

Práva a povinnosti žiakov
Čl.97
1.Žiak sa musí v škole správať slušne, dbať na pokyny pedagogických zamestnancov, podľa svojich schopností sa svedomite pripravovať na vyučovanie a dodržiavať školský
poriadok.

2. Žiak sa musí správať slušne aj mimo vyučovania, a to aj počas voľných dní a prázdnin tak, aby neporušoval zásady spolunažívania a spoločenské normy správania.

3. Žiak musí chodiť do školy pravidelne a včas podľa rozvrhu hodín a zúčastňovať sa na činnostiach, ktoré škola organizuje. Účasť na vyučovaní povinne voliteľných predmetov a záujmovej činnosti je pre prihláseného žiaka povinná.
4. Žiak musí byť v škole vhodne, čisto a bez výstredností oblečený a upravený.
5. Žiak sa po vstupe do budovy školy prezuje a odloží si zvršky oblečenia v priestoroch na to určených.
6. Žiak musí chrániť učebnice a školské potreby, udržiavať v poriadku a v čistote svoje miesto, triedu a ostatné školské priestory, chrániť majetok pred poškodením; nosiť do školy učebnice a školské potreby podľa rozvrhu hodín a pokynov pedagogických zamestnancov.
7. V prípade, že žiak musí opustiť budovu školy (lekárske vyšetrenie...), preukáže sa na písomnou žiadosťou od rodičov svojmu triednemu učiteľovi.
8. Pred skončením vyučovania žiak nesmie bez dovolenia vychádzať zo školskej budovy; zdržiavať sa v školských priestoroch v čase mimo vyučovania môže žiak len za podmienok určených školským poriadkom.
9. Žiak musí chrániť svoje zdravie a zdravie spolužiakov; žiak nevykonáva činnosti, ktoré sú zdraviu škodlivé, najmä fajčenie, pitie alkoholických nápojov, požívanie zdraviu škodlivých látok.
10. Počas vyučovania žiak nesmie používať mobilný telefón. Použiť ho môže iba v
odôvodnených prípadoch so súhlasom vyučujúceho, triedneho učiteľa alebo riaditeľa
alebo ňou povereným zástupcom.
11. Žiak nesmie nosiť do školy predmety ohrozujúce vlastné zdravie a zdravie spolužiakov a pedagogických zamestnancov.

Čl. 98            Žiakovi nie je dovolené

1. Prinášať do školy alebo na činnosti organizované školou veci ohrozujúce život
a zdravie ako aj veci, ktoré by mohli rozptyľovať pozornosť ostatných žiakov pri
vyučovaní.
2. Počas vyučovania používať predmety, ktoré nebude na výchovno-vzdelávacom
procese potrebovať (MP3 prehrávač, šperky, a iné).
3. Znečisťovať steny, sprejovať na ne a ničiť zariadenie učební, šatní a ostatných
priestorov školy, budovy ako aj areál školy.
4. Používať vulgárne výrazy, fajčiť v priestoroch školy ani v priestoroch areálu školy.
5. Prinášať do školy alebo na činnosti organizované školou alkoholické nápoje,
cigarety, drogy a iné zdraviu škodlivé látky, požívať ich v škole alebo pri činnostiach
organizovaných školou.
6. Učiteľ má právo zadržať predmet, ktorým narúša vyučovací proces, zadržaný
predmet odovzdá rodičom žiaka s protokolom o odovzdaní predmetu.
7. Drahé predmety nosia žiaci do školy len na vlastnú zodpovednosť. V prípade
straty, odcudzenia, poškodenia, zničenia škola nebude robiť žiadne opatrenia.
8. Ak žiak na príkaz školy prinesie väčšiu sumu peňazí, odovzdá ich na začiatku
vyučovania triednemu učiteľovi. V prípade, že tak neurobí, neberie škola na seba
zodpovednosť a nebude robiť žiadne opatrenia.
9. Ak žiak zistí stratu predmetu, na ktorý sa vzťahuje poistná zmluva, ihneď to ohlási
triednemu učiteľovi. Zápis o strate sa napíše iba vtedy, ak je žiak poistený.
10. Žiakovi nie je dovolené počas trvania vyučovania, prestávok a ŠKD používať mobilný telefón. Výnimku v nevyhnutných prípadoch povoľuje učiteľ.


Čl. 99                               Každý žiak má právo:

1.    na rovnosť bez rozdielu rasy, náboženstva, pôvodu a postavenia; na toto právo  majú nárok všetci žiaci bez jedinej výnimky, bez rozdielu rasy, farby, pohlavia, reči, náboženstva, politického alebo iného presvedčenia, národného alebo sociálneho pôvodu;
2.    na zdravý duševný a telesný rozvoj;
3.    telesne, duševne alebo sociálne postihnutému žiakovi treba poskytnúť zvláštnu opateru, výchovu a starostlivosť, akú vyžaduje jeho konkrétny stav a umožňuje prostredie školy;
4.    na bezplatné vzdelávanie, hru a zotavenie;
5.    na ochranu pred zanedbávaním, krutosťou a využívaním; nesmie byť predmetom nijakého spôsobu obchodu;

6.    na ochranu pred diskrimináciou a na výchovu v duchu znášanlivosti, mieru a bratstva;
7.    na zrozumiteľný výklad učiva, opýtať sa na poznatky, ktorým pri výklade nerozumel;
8.    má právo pracovať, učiť sa a tvoriť v pokojnej atmosfére, v neohrozenom prostredí;
9.    na komunikáciu s nadriadeným v duchu zásad humanity a tolerancie;
10.    má právo slušným spôsobom a vo vhodnom čase vyjadriť svoj názor a požiadať učiteľa o vysvetlenie a riešenie problému;
11.    má právo riešiť problém i pomocou triedneho učiteľa, výchovnej poradkyne, školskej psychologičky, vedenia školy
12.    na zdôvodnenie klasifikácie a analýzu chýb v písomných a grafických prácach;
13.    požiadať o komisionálne skúšanie (prostredníctvom svojho zákonného zástupcu žiaka);
14.    vybrať si voliteľné predmety z ponúkaného súboru (etická výchova/náboženská výchova;
15.    podľa vlastného záujmu zapojiť sa do niektorej z foriem záujmovej činnosti;
16.    na ochranu zdravia a bezpečnosti pri vyučovaní;
17.    na dodržiavanie základných psychologických noriem (počet a dĺžka prestávok, dĺžka vyučovania v jednom celku);
18.    ak sa z vážnych dôvodov nemohol pripraviť na vyučovanie, má právo ospravedlniť sa pred začiatkom hodiny;
XVIII.

PRÁVA A ODPORÚČANIA PRE RODIČOV

Čl. 100

Rodičia majú právo:

1.    poznať zameranie školy;

2.    požiadať riaditeľku školy o prijatie žiaka do školy a školského klubu detí;
3.    prihlásiť žiaka do zariadenia školského stravovania;
4.    v prípade hmotnej núdze požiadať o zníženie alebo odpustenie poplatkov zaplatenie mesačného príspevku na čiastočnú úhradu za starostlivosť poskytovanú žiakovi v ŠKD;
5.    byť informovaný o prospechu a správaní svojho dieťaťa;
6.    zúčastňovať sa na činnosti školy;
7.    požiadať učiteľa o konzultácie;
8.    požiadať o odbornú radu vo výchove a vzdelávaní;
9.    pri pochybnostiach požiadať o komisionálne preskúšanie z vyučovacieho predmetu;
10.    podávať návrhy na zlepšenie práce školy;
11.    požiadať o uvoľnenie svojho dieťaťa z vyučovania;
12.    spolupracovať s radou rodičov a radou školy;

Odporúčania pre rodičov:

1.    Rodič má právo zúčastňovať sa triednych aktívov ZRŠ.
2.    Rodič by mal informovať triedneho učiteľa o závažných zdravotných a iných problémoch dieťaťa, ktoré by triedny učiteľ mal poznať.
3.    Rodič by mal pravidelne kontrolovať žiacku knižku, elektronickú žiacku knižku, resp. zápisníček svojho dieťaťa.
4.    Rodič by nemal rušiť vyučovací proces.
5.    Rodič by mal každú neprítomnosť svojho dieťaťa bezodkladne oznámiť triednemu učiteľovi.
6.    Rodič je povinný neúčasť dieťaťa na vyučovaní ospravedlniť ihneď písomne najneskôr do troch dní po nástupe na vyučovanie.
7.    Rodič by nemal vstupovať do priestorov školskej jedálne a šatní.
8.    Rodič by nemal povoliť svojmu dieťaťu prinášať veci, ktoré nesúvisia s vyučovacím alebo výchovným procesom v škole.
9.    Rodič by nemal povoliť svojmu dieťaťu nosiť veci, ktoré by ohrozovali zdravie a bezpečnosť žiakov školy.

XIX.
POSTIHY
Čl. 101
         Pri nedodržiavaní hore uvedených zásad, poprípade pri oznámení porušení od policajného zboru SR, je možný postih žiaka v zmysle platného Klasifikačného poriadku nasledovnými formami:
•    napomenutie triednym učiteľom
•    pokarhanie triednym učiteľom
•    pokarhanie riaditeľom školy
•    zníženou známkou zo správania 2. až 4. stupňa

Kritéria na hodnotenie správania žiakov:
1.    Napomenutie triednym učiteľom : ( 1 – 2 priestupky ) - za menej závažné porušenie školského poriadku s perspektívou nápravy za spolupráce rodičov.
2.    Pokarhanie triednym učiteľom : ( 3 – 4 priestupky) – za menej závažné opakované priestupky voči školskému poriadku.
3.    Pokarhanie riaditeľom školy : ( 5 – 6 priestupkov ) – za časté opakovanie menej závažných priestupkov voči školskému poriadku.
4.    Znížená známka zo správania : ( viac ako 7 priestupkov – menej závažných) – za závažné opakované porušenie školského poriadku.
Klasifikácia priestupkov :
1.    Menej závažné :
•    Zabúdanie školských pomôcok a DÚ ...............3 x
•    Neskoré príchody na vyučovanie .......................3 x
•    Nevhodné správanie cez prestávky...................3 x
•    Zabúdanie prezúvok............................................3 x
•    Falšovanie a podvádzanie v žiackej knižke a v klasifikačnom hárku...............1 x
•    Menšie poškodenie školského majetku..............................................................1 x
•    Nedovolené zdržiavanie v školskej budove mimo vyučovania.........................1 x
•    Zanedbávanie týždeníckych povinností................................................................3 x
•    Nenosenie pracovného odevu na TEV, TCHV. a pod...............................................3 x
2.    Závažné priestupky :
•    Hrubé prejavy neslušného a spoločenského správania ( odvrávanie, nadávanie, hrubé výrazy, klamanie ...)
•    Viac ako 3 neskoré príchody na vyučovanie.
•    Fajčenie a užívanie drog v priestoroch školy.
•    Násilné správanie, šikanovanie spolužiakov.
•    Opakovanie menej závažných priestupkov.
•    Neospravedlnená neúčasť na vyučovaní.
•    Falšovanie známok a podvádzanie.
•    Používanie mobilného telefónu na vyučovaní bez dovolenia vyučujúceho.
•    Opustenie školskej budovy bez dovolenia
3.    Výchovné problémy  na výchovných, neklasifikovaných predmetoch sa riešia v rámci správania.
XX.

Záverečné ustanovenia.


Čl.102

    Tento ŠPŠ pri ZŠ s MŠ v Bratislave na Jeséniovej 54 nadobúda platnosť dňom 7. septembra 2011.








                             Ing. Zuzana Salíniová
                                     riaditeľka školy